Leveranstid: Leverans tidigast Augusti pga semesterstängt v28-31

Kaftan med knytband

  • 1 299 SEK
I lager
Dela

Här kan du som har bokat ett plagg i ett tyg som kommer in i begränsad upplaga eller som förhandsbokats betala för ditt plagg.

Ovanför priset på produkten finns en ruta där du fyller i namnet på tyget vi kommit överens om.

Beskrivning 

En stor och luftig kaftan i ett härligt bambu- eller viskostyg som är svalt och följsamt med lite tyngd i. Knytband medföljer.

Detta är ett Zero waste plagg. Vilket innebär att vi använder hela tyget för att producera ditt plagg.  Inget eller minimalt med spill blir över från produktionen. Win-win för naturen och samvetet! 

Övrig information

  • Aktuell produktionstid just nu hittar ni enklast i Köpvillkoren eller på sidan Om oss
  • Tryckets färg, storlek och riktning kan variera något på färdig produkt
  • Sys upp efter beställning.
  • Levereras med ett löst knytband.  

Material & Skötsel 

  • 100% Viskos, Rayon eller Bambu beroende på ditt val
  • För lång hållbarhet tvättas plagget i 40grader och utan  sköljmedel. Torkas i torkskåp. Ej torktumling.
    Tvätta plagget separat  första gången, sedan med liknande färger.  

Storleksguide

Det finns en ruta i kassan där man kan lämna ett kort meddelande till oss om man önskar längre eller kortare kaftan eller andra önskemål. Vid övriga frågor, skicka ett mail till [email protected] så hjälper vi dig!